Denizli Sabah Namazı Vakti

Sizlerin pratik verilere pratik bir şekilde ulaşabilmesi ve faydalanabilmesi amacıyla uzun süren araştırmalar hayata geçirdik.26 10 2014 tarihli Denizli Sabah Namazı Vakti bilgilerini okurken bilgi paylaşılan ipuçlarını okumayı pas geçmeyin. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda kolayca sayfalarımıza erişebilmek için sitemizi favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Namaz Çeşitleri

Denizli Sabah Namazı Vakti-gorsel-53

Akşam Namazı: Akşam namazının üç rekat farzı, öğle ile ikindi namazlarının ilk üç rekat farzları gibi kılınır. Şöyle ki: O günün akşam namazının farzını kılmaya niyet edilip namaza tekbir ile başlanır. Yukarda açıklandığı üzere ilk iki rekatı kılınarak oturulur. Bu, birinci oturuştur. Bunda yalnız “Tahiyyat” okunur. Ondan sonra üçüncü rekata kalkılarak yalnız besmele ile Fatiha suresi okunur. Sonra “Allahu Ekber” denilerek rükû ve secdelere varılır. Ondan sonra oturulur ki, bu da son oturuştur. Bunda “Tahiyyat ile Salavatlar” ve “Rabbenâ âtinâ” okunur, iki tarafa selam verilir.

Dini Terimler

Farz-ı kifaye: Yükümlülerden bazılarının yapması ile diğerlerinden düşen ibadetlerdir. Cenaze namazı gibi.

Kıraat: Kur’an’ı Kerimden bir miktar okumak demektir.

Sünnet-i Gayri Müekkede : Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ibadet maksadıyla bazen yapmış olduğu şeylerdir. Yatsı ve İkindi Namazlarının sünnetleri gibi.

Namazın Bazı Vacibleri

Secdede alın ile beraber burnu da yere koymak.

İmama uyan cemaatin fatiha ve sureyi okumayıp susması.

Namazı Bozan Bazı Haller

Birşey yemek veya içmek.

Namazda örtünmesi gereken yerlerin açılması ve bu açılmanın bir rükûn yapacak kadar süre devam etmesi.

Namazla İlgili Bazı Ayetler

Denizli Sabah Namazı Vakti-39

İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar.

Kitaba sarılanlara ve namazı kılmaya devam edenlere gelince, biz o iyilerin ecrini hiçbir zaman yitirmeyiz.

Ki Allah anıldığı vakit onların kalpleri titrer. Onlar başlarına gelene sabreden, namaz kılan kimselerdir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.

Halbuki onlar, dini sadece Allah’a tahsis ederek, Allah’ı birleyerek, ancak Allah’a ibadet etmekle, namazı kılmakla ve zekatı vermekle emrolunmuşlardır. İşte dosdoğru din budur.

Namazlarla ilgili Hadisler

ibadet-37

“Gecenin bir kısmında O’na secde et; O’nu geceleri uzun uzun tespih et.”

“Mü’minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır.”

“Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir.”

“İkindi namazını terkeden kimsenin işlediği amelleri boşa gider.”

“Kim sabah akşam camiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allah Taâlâ o kimseye cennetteki ikramını hazırlar.”

“Mescidlere devam etmeyi alışkanlık haline getiren bir adamı gördüğünüz zaman, onun gerçek mü’min olduğuna şahitlik ediniz”. Allah Taâlâ şöyle buyurur: “Allah’ın mescidlerini, ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar onarırlar. İşte onlar, doğru yolu bulanlardan olabilirler”

Cuma namazını kıldıktan sonra biriyle konuşmadıkça veya mescidden çıkmadıkça cuma namazına bir başka namaz ekleme. Zira Resûlullah bize, konuşmadıkça veya mescidden çıkmadıkça farz namaza bir başka namazı eklememeyi emretti.

“Namaz kılmayacak mısınız?” buyurdu.

Denizli Sabah Namazı Vakti yazımızı okuyanlar aşağıdaki namaz/ezan vakitlerine de baktı. Siz de bakmak istemez misiniz?